Spodnie wojskowe

Spodnie wojskowe

Spodnie wojskowe to element garderoby charakterystyczny dla żołnierzy, funkcjonariuszy terenowych i outdoorowców. Jednak coraz częściej sięgają po nie także te osoby, które niewiele mają wspólnego z militariami. Co warto wiedzieć o spodniach wojskowych? Jak je wybrać i dopasować właściwy rozmiar?

Jaka tkanina na spodnie wojskowe sprawdzi się najlepiej?

Wybierając spodnie wojskowe, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze materiał, z jakiego zostały wykonane. To bardzo ważne, bowiem jest to czynnik, od którego w dużej mierze zależy użyteczność tej części garderoby. Najlepszym materiałem na tego typu spodnie jest czysta bawełna bądź bawełna z niewielkimi dodatkami materiałów syntetycznych. Na rynku można znaleźć oczywiście egzemplarze wykonane wyłącznie z tworzyw sztucznych, jednak takie modele nie są ani wygodne, ani funkcjonalne w użytku. Natomiast te z przewagą bawełny będą nie tylko komfortowe, ale również odporne na przetarcia i rozdarcia, a przy tym zapewnią dobrą izolację cieplną oraz właściwą oddychalność. Bawełniane spodnie będą również szybko wysychać. Dzięki dodatkom syntetyków odzież stanie się bardziej elastyczna, dopasowana do ciała i nieograniczająca swobody ruchu, dodatkowo odporna na działanie ognia i wody.

Czym się wyróżniają spodnie wojskowe?

Jak zapewne wile osób zdaje sobie sprawę, spodnie wojskowe wykorzystywane są przede wszystkim w działaniach i ćwiczeniach służb mundurowych przeprowadzanych w trudnych warunkach. Taka odzież jest tak zaprojektowania, by mogła przetrwać w każdej sytuacji.

W przypadku spodni wojskowych producenci przywiązują ogromną wagę nie tylko do zastosowanych materiałów, ale również do jakości i precyzji ich wykończenia. Ważne jest, by wszystkie szwy trzymały bardzo mocno, a kieszenie, guziki i wszystkie wystające elementy solidnie przyszyte. Bardzo ważna jest również konstrukcja spodni – muszą być bardzo wygodne i nie krępować ruchów, nie powinny także powodować otrać – w końcu bardzo często użytkowane są przez długie godziny.

Spodnie wojskowe w roli narzędzia

Dobre spodnie wojskowe będą nie tylko komfortowe w każdych warunkach, ale również będą stanowiły idealne miejsce do przechowywania drobnych rzeczy, które chcemy mieć zawsze pod ręką (np. mapę, niewielki, nóż, latarkę, multitool itp.). Dlatego też w czasie przymiarek spodni warto sprawdzić nie tylko ilość kieszeni, ale również to, czy jest to nich wygodny dostęp, a także jakość ich zamknięcia – rzeczy w kieszeni powinny być właściwie zabezpieczone, a jednocześnie dostęp do nich powinien odbywać się bez większych utrudnień. W przypadku modeli spodni wojskowych z solidnymi wzmocnionymi szlufkami można pokusić się o założenie pasa nośnego z kaburą, zasobnikami i ładownicami.

Jak dopasować rozmiar spodni wojskowych?

W przypadku spodni wojskowych podobnie jak przy pozostałych typach odzieży bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie do sylwetki, czyli po prostu wybór dobrego rozmiaru. Warto pamięć o tym, że w zależności od kroju spodni rozmiary mogą się nieco od siebie różnić, dlatego nie należy stawiać na rozmiary dominujące w garderobie, a po prostu sprawdzić, czy wymiary odzieży odpowiadają wymiarom ciała. To szczególnie ważne w przypadku dokonywania tak popularnych w ostatnich latach zakupów przez internet. W takim przypadku należy kierować się wymiarami takimi jak obwód pasa, długość całkowita spodni, długość wewnętrzna nogawki oraz szerokość nogawki.

Spodnie wojskowe do zadań specjalnych i codziennego użytku

Spodnie wojskowe to niezbędny element umundurowania każdego pracownika służb mundurowych. Są to specjalne modele projektowane i wykonywane tak, by sprawdzały sikę nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Ze względu na to, że spodnie wojskowe wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, ich użyteczności zainteresowali się również cywile, dla których stały się ciekawym elementem codziennych stylizacji. Swoim wyglądem nieco przypominają stroje militarne, chętnie więc sięgają po nie osoby zainteresowane tym tematem.

 

Natalia