Co to jest ASG?

Co to jest ASG?

ASG to skrót od angielskich słów Air Soft Gun. Są to repliki broni palnej, w skali jeden do jednego. Strzelają one najczęściej kulkami z plastiku, które mają około sześciu milimetrów. Wykorzystuje się je przeważnie podczas różnych rozgrywek airsoftowych.

Jak wyglądają repliki ASG?

Replika ASG maja takie systemy, których działanie do złudzenia przypomina oryginały. Jest tu opcja podkręcania kulki, tak aby leciała ona po płaskiej trajektorii. Ruch zamka wywoływany jest poprzez porcję gazu, który uwalnia się z magazynku, podobnie jak w przypadku prawdziwej broni. Repliki te należą do broni pneumatycznych, ponieważ napęd kulki spowodowany jest sprężonym powietrzem albo gazem. Nie zalicza się ich do broni, ponieważ energia wylotowa kulki jest bardzo mała.

Rodzaje replik ASG

Repliki ASG można podzielić na:

  • elektryczne, które są najdroższe i najczęściej są replikami broni długiej, gdzie sprężynę naciąga silnik i mają one możliwość prowadzenia ognia ciągłego, duży zasięg i są szybkostrzelne
  • sprężynowe, które są najtańsze, a przed każdym strzałem muszą być przeładowane ręcznie, a do uzyskania sprężonego powietrza służy tu cylinder, tłok i sprężyny
  • gazowe to modele, w których kulki wystrzeliwane są za pomocą propanu z domieszką oleju silikonowego albo CO2.

ASG to jedyny sport, który jest alternatywą dla popularnego od lat paintballu

Na czym polega ASG?

ASG to jedyny sport, który jest alternatywą dla popularnego od lat paintballu. Różnica polega tu na rodzaju kulek wystrzeliwanych przez repliki. Dostępne są kopie pistoletów i rewolwerów, pistoletów maszynowych, karabinków szturmowych, karabinków maszynowych, karabinów snajperskich oraz klasycznych strzelb.

ASG od paintballu różnią także napędem replik. Airsoft umożliwia także dokładne odwzorowanie działań wojennych, albo taktycznych przy użyciu broni palnej. Wszystko jest bardzo realistyczne, zarówno elementy wizualne jak i słuchowe. Dostęp do tego sportu mają wszyscy, bez względu na wiek i na płeć. Jedynym wymogiem jest ochrona oczu, gogle ochronne, albo okulary. Airsoft jest mniej bolesny niż paintball. Ślad po trafieniu z repliki broni Airsoft jest wielkości ukąszenia przez komara i znika po kilku dniach. W trakcie rozgrywek dobrze jest mieć także założona ochronę na twarz. W tej roli świetnie sprawdzi się kominiarka, chusty i maski.

Rodzaje rozgrywek ASG

Za pomocą Airsoft można strzelać do tarczy, wyjeżdzać do lasu na typowe strzelanki, albo na zorganizowane imprezy takie jak LARP czy MilSim. Można także zorganizować zawody w strzelectwie tarczowym AIPSC.

Natalia