Różnice pomiędzy AirSoft a paintballem

Różnice pomiędzy AirSoft a paintballem

Zarówno Airsoft jak i paintball to gry zespołowe. Zasadniczą różnica dotyczy używanej broni. W rozgrywkach Airsoft biorą udział repliki oryginalnej broni, których podobieństwo do pierwowzorów jest stuprocentowe. W paintballu natomiast broń, której się używa nie jest replikami żadnych znanych marek. Kulki, których używa się do paintballu są dość duże i wypełnione farbą, natomiast te do rozgrywek AirSoft mają około sześciu milimetrów wielkości i wykonane sa z tworzywa.

Jakie mogą być rodzaje rozgrywek w AirSoft?

Rozgrywki te mogą odbywać się na kilka sposobów. Mogą to być zawody w strzelaniu do tarczy, strzelanki na wypadach w lesie, albo zorganizowane wyjazdy, takie jak Larp albo MilSimy. Rozgrywki w Larpach polegają na odtwarzaniu fikcyjnego scenariusza. Od graczy wymagana jest odrobina umiejętności aktorskich i dobra zabawa. W MilSimie odwzorowuje się prawdziwe działania wojenne. Odbywają się one w terenie i wymagają od uczestników dobrego przygotowania się i świetnej kondycji fizycznej i psychicznej.

Rozgrywki AirSoft mogą się odbywać na specjalnych małych arenach, z dodatkowymi przeszkodami w postaci zasłon, albo innymi. Są to Speedsofty. Rozgrywki CQB to dynamiczne rozgrywki, które skoncentrowane są na grze, która odbywa się tylko i wyłącznie w budynkach, albo na mocno zabudowanym terenie.

Jaki jest cel rozgrywek AirSoft?

Podstawowym celem tej gry jest trafienie w przeciwnika plastikową kulką. Scenariusze, które wykorzystywane są w rozgrywkach, naśladują przeważnie historyczne działania wojenne, potyczki oddziałów paramilitarnych, akcje policyjne, albo jakieś fikcyjne zdarzenie. W czasie tych rozgrywek obowiązują zasady, których uczestnicy muszą bezwzględnie przestrzegać. Podstawowym warunkiem jest używanie okularów ochronnych. Wcześniej ustalić należy szczegółowe zasady trafienia, czas powrotu do gry, warunki zwycięstwa. Gracze stosują taktyki, które porównać można do strategii wykorzystywanych w wojsku.

W grach tych udział wziąć może od kilku do nawet kilku tysięcy osób. najczęściej odbywają się one w odludnych miejscach, które mają dużą powierzchnię. Mogą to być lasy, poligony wojskowe, albo puste budynki pofabryczne.

Repliki można też modyfikować

Co to są repliki ASG?

Repliki te służą do rozgrywek i są bardzo podobne do prawdziwej broni palnej. W świetle prawa nie są bronią i nie ma potrzeby ich rejestracji i mogą być używane przez dzieci. Zależnie od mocy repliką strzelić można celnie na małe, albo całkiem spore odległości. Repliki można też modyfikować.

Natalia