Militaria

Militaria

Od zawsze armia słynęła z niezawodnego sprzętu. Poza świetnym wyszkoleniem żołnierze wyposażeni byli w różne rzeczy, które miały pomóc przetrwać w każdych warunkach.

Dziś militaria to osprzętowanie używane w turystyce, wędkarstwie, a nawet w codziennym życiu.

Militaria — co to takiego?

Samo słowo militaria (militaris) wywodzi się z łaciny i oznacza „żołnierski”. Dotyczy ono sprzętu, w który wyposażony jest każdy żołnierz podczas służby. Poza bronią zalicza się do niego także ubiór i obuwie. Do militariów zalicza się:

  • mundury,
  • obuwie,
  • latarki,
  • broń,
  • noże,
  • menażki.

Należy zaznaczyć, że militaria powstały już w starożytności i zalicza się do nich także łuki i inne popularne wtedy sprzęty.

Żołnierska pasja

Od zawsze armia słynęła z niezawodnego sprzętu

Mali chłopcy marzą by w dorosłym życiu wstąpić w szeregi armii, często bawią się w żołnierzy. W dorosłym życiu te marzenia stają się realne lub nie. Na szczęście dla wiernych pasjonatów militariów powstały specjalne sklepy, w których można kupić wszystko. Począwszy od pełnego umundurowania wraz z wojskowymi naszywkami, a skończywszy na replikach broni strzeleckiej. Poza tym dostępne są tam latarki, menażki, scyzoryki i inne sprzęty.

Militarne życie

Nie samymi gadżetami pasjonat żyje. Wiele osób chcąc urealnić swoją pasję zapisuje się do grup rekonstrukcyjnych, gdzie odwzorowywane są bitwy. Uczestnicy zakładają żołnierskie stroje, przygotowują sprzęt i ruszają do bezpiecznej walki. Jest to dobra lekcja historii.

Wolny czas

Posiadając pozwolenie na broń można odwiedzić strzelnicę i odreagować stres, poćwiczyć celność.

Modelarstwo

Dla nieco spokojniejszych miłośników armii pozostały modele sprzętu wojskowego. Modelarze studiują plany historyczne po to by bardzo dokładnie odwzorować sprzęt.

Żywność

Aby nieco przybliżyć sobie żołnierskie życie można zaopatrzyć się w żywność zamkniętą w puszki. Mało kto wie, że popularne dziś żywność liofilizowana powstała specjalnie dla żołnierzy podczas II wojny światowej.

To wszystko jest formą urealnienia militariów.

Turystyka — wykorzystanie militariów


Choć militaria początkowo zostały stworzone dla żołnierzy, to ich kompatybilność i uniwersalność sprawiły, że można je wykorzystać w turystyce i survivalu.

Wygodne buty z usztywnianą kostką przydadzą się podczas górskich wędrówek. Gruby, wodoodporny płaszcz to niezastąpiona rzecz w trakcie ulewy.

Poręczną latarką można oświetlić sobie drogę po zmroku, a noże przydadzą się, gdy na drodze pojawi się jakaś przeszkoda. Komplety składanych naczyń, które łatwo można schować do plecaka są wzorowane na żołnierskich menażkach.

Dzięki żołnierskim wynalazkom turysta może bezpiecznie oddać się swojej pasji.

 

Natalia